Społecznicy, mieszkańcy, związkowcy i politycy rozmawiali o przyszłości Bełchatowa podczas niedawnego wysłuchania publicznego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Polska Zielona Sieć, Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

W wysłuchaniu wypowiadała się również Przedstawicielka Stowarzyszenia Tak Dla Bełchatowa oraz Bełchatowskiej Fundacji Sprawiedliwej Transformacji Pani Marzena Tyl-Czarzasty.

Jako koordynatorka badania Rynku pracy kobiet regionu bełchatowskiego zwróciła w swojej wypowiedzi uwagę na problematykę kobiet w procesie transformacji.

Wskazywała na strukturę lokalnego rynku pracy który dominującą rolę pełnią dwa duże zakłady, z którymi powiązana jest reszta przemysłu i miejscowości okalających kopalnię i elektrownię.

Chcemy aby transformacja była sprawiedliwa też dla kobiet. W Bełchatowie jest duże bezrobocie wśród kobiet. To aż 60 proc. (w ogólnej liczbie bezrobotnych) Kobiety należy aktywizować, otwierać nowe kierunki kształcenia. Jest jeszcze problem młodych – zaledwie jeden na 8. zostaje w Bełchatowie. Trzeba pilnie zatrzymać odpływającą młodzież – Marzena Tyl-Czarzasty Stowarzyszenia Tak dla Bełchatowa.

Miejsca pracy kobiet w regionie bełchatowskim są w dużym stopniu uzależnione od tego modelu regionu, gdzie bardzo często mężczyzna pracuje a kobieta wychowuje dzieci. Jest to trochę podobny model który funkcjonował na Śląsku.

 

 

Nie-musimy-czekac-az-rzad-rozwiaze-wszystkie-problemy-energetyczne.-Mozemy-wziac-sprawy-w-swoje-rece-i-sami-wlaczyc-sie-w-produkcje-ekologicznej-energii-i-ciepla.-6
Zdjęcie :Polska Zielona Sieć

Podczas wysłuchania wypowiadali się również politycy, mieszkańcy jak również związkowcy reprezentujący Forum Związków Zawodowych województwa łódzkiego jak również  Związek Zawodowy „Kadra” KWB Bełchatów.

Arkadiusz Błaszczyk wiceprzewodniczący Związku Zawodowego „Kadra” KWB Bełchatów zwrócił w swojej wypowiedzi uwagę na problem rekultywacji terenów pokopalnianych i potrzebę wsparcia działań zmierzających do przywrócenia terenów do stanu wyjściowego. Jak również na potrzebę przeznaczenia części pieniędzy na przekwalifikowanie oraz na potencjał terenów które pozostaną po kopalni czy elektrowni po zakończeniu eksploatacji.

Przedstawiciel Forum Związków Zawodowych województwa łódzkiego zwracał uwagę m.in. na rys historyczny stwierdzenia „Sprawiedliwa Transformacja” który to został określony w latach 90 – tych XX wieku przez związki zawodowe.

Pan Maciej Kozakiewicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, zauważył, że region bełchatowski to monokultura, uzależniona od jednego koncernu i produktu. To rodzi wiele wyzwań. Są środki i technologie, które można wykorzystać na transformację. Ale nie mogą zostać zużyte na potrzeby bieżące, bez długoterminowego planu.

Z wypowiedzi niemal wszystkich uczestników spotkania można było usłyszeć potrzebę intensyfikacji działań zmierzających do jednego. Aby cały proces transformacji regionu bełchatowskiego w ostatecznym rozrachunku można było nazwać „Sprawiedliwą”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *